dewalt_dwe7485rs_qs
DEWALT DWE7485RS-QS table saw 210 mm 1850 W + mobile carriage DE7400-XJ
666.88 tax incl.
On stock, immediately available. we have 3 products in stock.
set
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Scope of delivery
  • Table saw DW7485
  • DE7400 stand
  • Parallel stop
  • Mitre stop
  • Pushwood
  • 2 saw blade wrenches
  • 24T saw blade (already mounted)
  • Supplied in cardboard box
Product description
  • Steel roll cage protects the saw from rough handling and conditions on the construction site
  • The die-cast aluminium table top guarantees precise results
  • Rail system offers 622mm longitudinal sawing capacity in a portable design for cutting large sheet materials to size
  • 1850 Watt motor for high performance in all applications
Key features according to our expert
  • Power: 1850 W
  • Constant speed control: No
  • Saw blade diameter: 210 mm
  • Extensions included: Table extension
  • Max. cutting capacity (left): 318 mm
  • Max. cutting capacity (right): 622 mm
  • Adjustment (rip fence): Rack and pinion system with adjustment knob
  • Number of spanners (blade change): 2
  • With spindle lock: No
  • Adjustable riving knife: No
  • Variable speed: No
  • Weight: 22 kg
  • Engine brake: Yes
  • Max. no-load speed: 5800 rpm
  • Inrush current limiter: No
  • Max. cutting depth at 90°: 65 mm
  • Max. cutting depth at 45°: 45 mm
  • Max. cutting depth: 65 mm
  • With stand: Yes
  • Voltage: 230 V
  • Dust extraction position: Under the saw blade
  • Slide function: No
Specifications / All features
Power
1850 W
Constant speed control
No
Saw blade diameter
210 mm
Extensions included
Table extension
Max. cutting capacity (left)
318 mm
Max. cutting capacity (right)
622 mm
Adjustment (rip fence)
Rack and pinion system with adjustment knob
Number of spanners (blade change)
2
With spindle lock
No
Adjustable riving knife
Variable speed
Weight
22 kg
Engine brake
Yes
Max. no-load speed
5800 rpm
Inrush current limiter
Max. cutting depth at 90°
65 mm
Max. cutting depth at 45°
45 mm
Max. cutting depth
65 mm
With stand
Yes
Voltage
230 V
Dust extraction position
Under the saw blade
Slide function
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
318,0 mm
Blade speed
330,0 mm
Blade diameter
605,0 mm
Power input
1850,0 W
Power source
Corded
Max. cutting capacity at 45° [rounded profile]
65,0 mm
Sound power
5800,0 rpm
Height
30,0 mm
Cutting speed
210,0 mm
Wheel diameter
22,0 kg
Max. cutting capacity at 45° [rectangular profile]
45,0 mm
Sound pressure
485 x 485 mm
Sound power uncertainty
622,0 mm
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Accessories
View more accessories (7)
Perfect combination
Reviews about DEWALT DWE7485RS-QS table saw 210 mm 1850 W + mobile carriage DE7400-XJ